Yenimahalle Boşanma Avukatı

Aile Hukuku, aileye ilişkin tüm konuları Türk Medeni Kanunu kapsamında ele alınan bir hukuk dalıdır. Kanuna göre aile hukuku, evlilik, soybağı ve vesayet başlıkları altında toplanmıştır. Günümüzde aile hukukunu en çok ilgilendiren konu ise boşanma davaları olmuştur. Bu nedenle bu bölümde boşanma davası ve boşanmaya ilişkin konular ele alınacaktır. Glory Hukuk boşanma davalarında 20 yıla yakın tecrübesi ile Yenimahalle boşanma avukatı olarak dava ve temsil hizmeti vermektedir.

Boşanma Oranları

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan istatistiklere göre Türkiye’de 2021 yılında 563.140 çiftin evlendiği, bu sayının 2022 yılında 574.358 olduğu belirtilmiştir. 1https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Evlenme-ve-Bo%C5%9Fanma-%C4%B0statistikleri-2022-49437&dil=1

Aşağıda buna ait tabloyu görebilirsiniz.

YılSayı
2021563.140
2022574.358

Boşanma oranları ise aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir.

YılSayı
2021175.779
2022180.954

Yıllara göre boşanma oranlarını gösterir tablo aşağıdaki gibidir.

yıllara göre boşanma oranları
yıllara göre boşanma oranları

Boşanma Nedenleri

Boşanma sebepleri Türk Medeni Kanun’un ikinci bölüm Madde 161 de tanımlanmıştır. Buna göre boşanma nedenleri;

  1. Zina,
  2. Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış,
  3. Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme,
  4. Terk,
  5. Akıl hastalığı,
  6. Evlilik birliğinin sarsılması,

Olarak belirtilmektedir.

Boşanma nedenleri hakkındaki detaylı bilgileri çok yakında makalelerimiz içerisinde bulabileceksiniz.

Boşanma Türleri Nelerdir?

Hukuk sistemimizde anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak isimlendirilen iki tür boşanma davası vardır.

Boşanma sürecinde taraflar eğer bir anlaşmaya vardılar ise, bu konuda bir protokol hazırlayıp imzaladıkları karşılıklı anlaşmaya vardıkları durumlarda gerçekleşen boşanma türü anlaşmalı boşanma davasıdır. Bunun haricinde kalan tüm boşanma davaları ise çekişmeli boşanma davaları olarak isimlendirilir. Glory hukuk Av. Aliye Yıldız Varsın kuruculuğunda aile ve boşanma davalarında Yenimahalle boşanma avukatı olarak hizmet vermektedir.

Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanma davasında mal paylaşımı çiftlerin evlilik birliği içinde edindikleri malları eşit bir şekilde paylaşmasıdır. Mal paylaşımı davası boşanma davası ile birlikte açılmaz. Ayrı bir dava olarak açılır. Öncelikle hakimin boşanma kararını vermesi gerekmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki; mal paylaşımı çiftlerin evlilik birliği içerisinde edindikleri malların eşit olarak bölünmesidir. Tarafların mal paylaşımında anlaşamadıkları durumda mahkeme süreci devreye girerek bir karar verilir. Bunun dışında boşanmada bir takım mallar vardır ki bunlar paylaşılmaz.

Boşanmada paylaşılmayacak mallar; kişisel mallar ve sorumluluk gerektiren mallar olarak iki şekilde tanımlanmıştır. Boşanma davası titizlikle ele alınması gereken bir süreçtir. Bu konuda bir avukattan hukuki destek almak, haklarınızı korumak adına önemlidir. Yenimahalle boşanma avukatı olarak uzmanlık ve deneyimimiz ile her zaman yanınızdayız.

Boşanmada Tazminat

Boşanma davasında tazminat, medeni kanunun 174. maddesinde tanımlanmıştır. Buna göre;

Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir.

Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.” hükmü bulunmaktadır.

Nafaka

Boşanmada nafaka; boşanma sonrası yoksulluğa düşecek tarafın, kusuru daha ağır olmamak şartıyla, geçimini sağlamak için diğer taraftan mali gücü oranında isteyebileceği bedeldir. Medeni kanunda yoksulluk nafakası olarak madde 175 de tanımı yapılmıştır. Yine tedbir nafakası da bu konular içerisindedir. Nafaka artırım davası yine nafaka ile ilgili ayrıca ele alınması gereken bir konudur. 

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası Aile mahkemesine sunulacak bir dilekçe ile açılabilmektedir. Aile mahkemesinin olmadığı yerlerde ise Aile Mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemelerine yine dilekçe sunulmalıdır. Dilekçe ile birlikte davanın açılmış sayılabilmesi için gerekli harç ve masrafların mahkemeye yatırılması gerekmektedir. Dava açmak için gerekli giderleri karşılayamayacak durumda olan kişiler adli yardım talebi ile adli yardımdan yararlanabilmektedirler. Boşanma davaları eğer anlaşmalı bir boşanma davası değilse süreç itibariyle uzun ve meşakkatli davalardır. Sürecin iyi yönetilmesi, davanın takibi ve bir hak kaybına uğramamak açısından konusundan uzman bir Yenimahalle boşanma avukatı ile hareket etmek lehinize olacaktır.

Yenimahalle Boşanma Avukatı

Boşanma süreci, bir çok açıdan zorlayıcı bir süreçtir. Bu nedenle en doğru hukuki desteği almak önemlidir. Boşanma davalarında Yenimahalle boşanma avukatı olarak Glory Hukuk ve Danışmanlık size uygun bir hukuki destek sağlayacaktır. Boşanma davalarında boşanan kadının hakları konusu önemlidir. Bu nedenle bir avukat aracılığı ile  bu desteği almak önemlidir.

“boşanma avukatı” terimi, boşanma sürecinde bireylere hukuki destek sağlayan ve bu alanda uzmanlaşmış olan avukatları ifade eder. Bu avukatlar, çiftlerin evliliklerini sonlandırmak istedikleri durumlarda, boşanma sürecinin yasal yönleriyle ilgili rehberlik ve hukuki temsil sağlarlar. Ofisimiz her ne kadar ülkemize hizmet ediyor olsa da genel konum itibariyle Yanimahalle, Batıkent, Ostim gibi bölgelere yakınlığı nedeniyle Yanimahalle boşanma avukatı olarak anılmaktadır.  Bir boşanma avukatının temel görevi, müvekkillerinin haklarını korumak, adil bir anlaşma sağlamak ve boşanma sürecinin yasal karmaşıklıklarıyla başa çıkmaktır.

Yenimahalle boşanma avukatı olarak; boşanma arefesinde olan çiftlerin arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözmek, mal paylaşımı, nafaka, çocuk velayeti gibi konularda müvekkillerimize hukuki danışmanlık yapmak ve gerektiğinde mahkeme süreçlerini yönetme konusunda uzman ve deneyimli bir ekiple hizmet vermekteyiz. Boşanma sürecinde atılacak doğru ve gerekli adımların atılmasında öncülük yaparak, bu süreci en zararsız şekilde atlatmanız hususunda titizlikle çalışıyoruz. Gizlilik prensipleri eşliğinde, müvekkil odaklı yaklaşımlar ile uzmanlığımızı sunuyoruz.

Boşanma avukatları, genellikle hukuk eğitimi almış ve boşanma hukuku konusunda deneyime sahip avukatlardır. Bu profesyoneller, müvekkillerine hukuki süreçleri anlamalarında yardımcı olur, adil ve sürdürülebilir çözümler bulmalarına destek sağlar. Ayrıca, müvekillerinin haklarını etkili bir şekilde savunmak ve boşanma sürecini mümkün olan en düşük stres seviyesinde yönetmek için çaba gösterirler.

Boşanma Avukatının Önemi

Boşanma sürecinde bir boşanma avukatı ile süreci takip etmek oldukça önemlidir. Avukatın hukuki bilgi ve deneyimi, süreç boyunca size sağlayacağı destek, belgelerin ve delillerin düzgün bir şekilde elde edilerek mahkemeye sunulması, hukuki ihtilafların çözümü, hukuki sürecin en etkin şekilde yürütülmesi, çocukların velayeti, nafaka ve bunun gibi konular uzman bir boşanma avukatı ile çalışmanız için oldukça önemli nedenlerdir.

Glory Hukuk olarak; konusunda uzman ve deneyimli avukat ve danışman kadrosuyla hizmet vermekte ve titizlikle çalışmaktayız. Bu nedenle, ofisimizin bölgesi olan Yenimahalle, Batıkent, Ostim gibi alanlarda Yanimahalle boşanma avukatı olarak hizmet veriyoruz.

Boşanma avukatı boşanma sürecindeki hukuki detaylara hâkimdir ve bu alanda deneyime sahiptir. Bu bilgi ve deneyim ile müvekkilin haklarını doğru bir şekilde anlamalarını ve korumalarını sağlarlar. Boşanma süreci genellikle duygusal ve psikoloji olarak zorlayıcı bir süreçtir. Yenimahalle boşanma avukatı size sadece hukuki danışmanlık sunmakla kalmaz, aynı zamanda müvekkillerine duygusal destek de sağlar. Bu oldukça önemli sayılabilecek bir konudur. Bu destek, müvekkilin süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur.

Boşanma davalarında bir boşanma avukatı ile çalışmak, hukuki süreçleri düzenlemek, müvekkilin haklarını korumak, duygusal destek sağlamak ve en iyi sonucu elde etmek için önemlidir. Profesyonel bir boşanma avukatı, müvekkilin süreci daha rahat atlatmasına ve adil bir çözüme ulaşmasına yardımcı olur kanaatindeyiz. Yenimahalle boşanma avukatı olarak bu süreci bizimle çok daha rahat atlatabilmeniz adına titiz çalışmalar yapmaktayız.

Kadın Boşanma Avukatı

Boşanma davalarına kimi zamanlarda eşlerden birisi kadın boşanma avukatı talebinde bulunabilmektedir. Çünkü boşanma davası sürecinde aileye ilişkin mahrem ve çok özel konular ele alınabilmekte ve bunların tüm gerçekliğiyle ortaya dökülmesi gerekebilmektedir. Dolayısıyla eşler bazen kadın boşanma avukatı ile bu süreci yönetmek isteyebilirler. Bu amaçla ofisimiz kadın boşanma avukatı konusunda da size hizmet vermektedir.

Avukatımız Aliye Yıldız Varsın, uzun yıllara varan hukuki deneyim ve tecrübesini kadın boşanma avukatı olarak sizlere sunmaktadır.

kadın boşanma avukatı
kadın boşanma avukatı

Avukatımızı daha yakından tanımak için https://www.gloryhukukvedanismanlik.com/ekibimiz/aliye-yildiz-varsin/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Boşanma davaları süreç itibariyle oldukça yıpratıcı davalardır. Avukatımız Aliye Yıldız Varsın, 20 yıllık hukuki tecrübesi ve deneyimleri ile Yenimahalle boşanma avukatı olarak hizmet vermekte ve tavsiye boşanma avukatı olarak anılmaktadır.

Boşanma davaları, boşanma süreci ve boşanmaya ilişkin diğer konular hakkında ofisimizi arayarak bize ulaşabilir ve hukuki desteği alabilirsiniz. Boşanma davaları ile ilgili olarak sıkça karşılaşılan velayet, vesayet, nafaka, tenfiz ve tanım ile daha bir çok konunun takibi ve müvekkil odaklı desteği için hizmetinizdeyiz. Yenimahalle boşanma avukatı olarak sürecin takibi ve gizliliği bizim için önemlidir.

Scroll to Top