araç değer kaybı

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı, Başvurusu işlemleri, trafik kazasında kusuru olmamasına rağmen aracında maddi hasar meydana gelen ve trafik kazası nedeniyle aracının ikinci el piyasasındaki değerinin düşmesinden mağdur olan vatandaşları yakından ilgilendirmektedir.

Nitekim “Araç Değer  Başvurucu nasıl yapılır?” sorusuna verilecek cevaplar bu kişiler için büyük önem taşımaktadır. Araç Değeri Başvurusu, Çünkü araçlarda değer kaybı başvurularının ilgili mevzuatta belirtilen usul ve esaslara uygun olarak yapılması hak kayıplarının yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Araç Değer Kaybı Sigorta Şirketine Nasıl Başvurulur?

Araç amortisman uygulamasında öncelikle aracın kaza nedeniyle ne kadar maddi hasar aldığını tespit etmek gerekir.

Bu kapsamda, söz konusu aracın amortismanı için ilgili sigorta şirketine başvurularak ödeme talebi oluşturulmadan önce araç amortisman hesaplama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Araç Değer Kayıb Hesabı

Aracın ikinci el piyasasında aracın değeri hesaplanmadan ve kazadan kaynaklanan fiyat düşüşü tespit edilmeden yetkili sigorta şirketine başvurmanız bir sonuç vermeyecektir.

Bu nedenle ekspertiz sigorta ekspertizinden destek alınarak araçtaki değer kaybının tespiti ve bu durumun rapor ile düzeltilmesi gerekmektedir. Ekspertiz görevlisi aracın amortismanını hesaplarken aşağıdaki noktalara dikkat eder:

Aracın üretim yılı

Aracın önceki kazalarından kaynaklanan hasar geçmişi ve hasarın niteliği

Aracın mevcut kilometresi

Aracın marka ve modeli

Araç çıkış tarihi

Aracın ikinci el piyasasındaki değeri

Bu işlemlerden sonra araç hasar kaybı tazminatı için muhatap olan sigorta şirketine başvurmak gerekir. Başvuru dilekçesinin yanı sıra ekspertiz raporuna da dikkat edilmelidir.

Araç Değer Kayıb Tahkim Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurunuz usul ve kurallara uygun olarak yapılmış olsa dahi ilgili sigorta şirketi araç amortisman ödeme talebinizi reddedebilir.

Bu durumda araç sahibinin Sigorta Tahkim Komisyonuna veya yetkili mahkemeye dava açma hakkı vardır. Ancak, söz konusu dava için bir zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Bu periyot; Sigorta şirketinin aracınızın amortisman tazminatını ödemeyi reddettiğinin bildirim tarihinden itibaren iki yıldır.

Araç Değer Kayıb Sigortası Avukat Desteği

İlgili sigorta şirketinin araç amortisman ödeme talebini reddetmesi durumunda yasal süreç başlar. Sigorta Kanununa tabi olan bu davalar araç sahipleri için oldukça karmaşık görüldüğünden bu alanda uzman desteğine başvurmanızda fayda vardır.

Bu nedenle “Taşıt amortisman başvurusu nasıl yapılır?” Soru hakkında detaylı bilgi almak için hukuk büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilir, dava sürecinde hak kayıplarının yaşanmaması adına avukat ve danışmanlık eşliğinde süreci takip edebilirsiniz.

About The Author

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top